Report z Jednoho dne s lektorem 23.8.2015

28 Aug

posted by

Categories: Singltrek Blog

Comments: 0

Ráno jsem se v přípravě na nedělní den s lektorem potřeboval trochu protáhnout, tak jsem k Singltrek Centru dorazil dřív, abych zjistil stav okolo pumptreku po sobotním Fryyfestu, postavil stan a překážky. Takhle brzo po svítání bylo vidět, že některým fanouškům muziky bude ještě chvíli trvat, než se dostanou na kolo, takže jsem si mohl nerušeně užít okruh na Měděnec a zpátky.

Účastníci dne s lektorem to však vzali pěkně zodpovědně a v deset hodin stáli nastoupení a připravení dozvědět se něco nového. Než se stačili po úvodních informacích ze světa bajkové techniky vzpamatovat, už jsme trénovali stabilitu na hrázi koupaliště. Musím uznat, že takhle vyrovnanou skupinu jsme tu nějakou dobu neměli. Ať už na překážkách nebo na pumptreku, všichni chápali, co mají dělat, a bylo vidět, jak přetvářejí teorii v praxi. I když jeden den není dost dlouhý na to, vypilovat všechno k dokonalosti, bylo fajn, když po obědě moji „svěřenci“ do jednoho projeli kolečko pumptreku bez šlápnutí. Stejně tak ani zvýšený drop z lávky nedělal nikomu problémy.

Letošní léto nedělá radost zemědělcům, ale my si na Singltreku pod Smrkem můžeme díky tomu užívat do sytosti ty části, které bývají normálně mokřejší. Proto musely být cílem naší odpolední vyjížďky pěkně houpavé stezky Hřebenáč a Obora. Když jsme stavěli v jejich nejvzdálenějším místě, bylo zase hezké sledovat, jak se všichni při příjezdu usmívají od ucha k uchu. To jim vydrželo až do chvíle, kdy jsme se u Singltrek Centra loučili a chtě, nechtě začali balit a přesouvat se každý svým směrem. Mně to ale nedalo. Ještě jsem nakonec musel sednout na chvilku na kolo a jet si užít západ slunce na stezkách.

A abych nezapomněl. Pokud vám je líto, že jste se takového dne nezúčastnili, máte ještě možnost přihlásit se na jeden ze dvou zářijových termínů na stránce http://www.singltrekpodsmrkem.cz/jeden-den-s-lektorem/.

Ze Singltreku pod Smrkem Vás zdraví lektor Honza Tandler

 

Foto: Honza Tandler

 

Report ze Singltrek Campu 7. - 9.8.2015

11 Aug

posted by

Categories: Singltrek Blog

Comments: 0

Další kemp, další nové tváře. A opět jen málo podobný těm předchozím. To, co se opakuje, je že k Singltrek Centru vždycky dorazí naprosto skvělí lidé. Tentokrát o něco méně početná skupina, ale složená z bajkerů z celé republiky a také až ze Slovenska, s různými zkušenostmi, ale se stejnou touhou naučit se něco nového. Taky nám z řad účastnic čím dál častěji připadá úkol zmenšit rozdíly mezi nimi a jejich partnery na společných vyjížďkách a zbavit je strachu hlavně ve sjezdech. Práce lektorů pak je spíše skoro psychologická. Nenápadně tedy zkoušíme posouvat limity účastníků kempu, aby na závěr zjistili, k čemu všemu se odhodlali a nepřipadali si přitom nějak ohroženě.

V případě toho uplynulého víkendu jsme ale všichni museli tak trochu bojovat i s nástrahami léta. Hlavně v sobotu byl pětatřicetistupňový pařák skoro infarktovou záležitostí. Nedostatečný pitný režim se nevyplácel a občas ani stín lesa nepomáhal. Málokdo nevyužil příležitosti zchladit se v koupališti. Trénink na překážkách, který jsme výjimečně přesunuli až na večer, měl ale také určitě něco do sebe. Podvečerní pohoda, muzika od DJs pozvaných na Singltrek Centrum a v pedálech až do západu slunce stojí za to.

Neděle pak byla cyklistiku mnohem přívětivější a tak celá skupina s nově nabytými dovednostmi v pumpování, správném průjezdu zatáčkami nebo i skákání na kole vyrazila na vyjížďku, jejíž součástí byl tradiční výjezd Asfaltové agonie.  Lesní požár na Měděnci naštěstí nepoznamenal černé stezky v jeho okolí. Díky tomu jsme si už zase za slunce užili flow a vyplavené endorfiny při návratu z perfektní vyjížďky. Spokojené úsměvy, příjemná únava i vřelé rozloučení pak uzavřelo druhý a poslední letošní Singltrek Camp. Díky moc všem účastníkům!

Ze Singltreku pod Smrkem Vás zdraví lektor Honza Tandler

Poslední letošní termíny výukových programů!

21 Jul

posted by

Categories: Singltrek Blog

Comments: 0

Milí přátelé,

srdečně Vás zveme na poslední letošní termíny našich výukových programů. Víkendový Singltrek Camp proběhne 7. – 9.8.2015 a zbývající termíny Jednoho dne s lektorem jsou 23.8., 5.9. a 26.9.2015.

Výukové kempy pro terénní cyklisty na Singltreku pod Smrkem pořádáme čtvrtým rokem. Za tu dobu jimi prošlo již téměř 5 stovek lidí, někteří i opakovaně, všichni s úsměvem na tváři. Mnohé absolventy a absolventky našich výukových programů často a rádi na Singltreku znovu potkáváme, teď už jako mnohem jistější a zkušenější bajkery. Mnoho z těch, kteří k nám na výukový program původně přijeli jako takřka úplní začátečníci, láska ke kolu chytla tak, že se časem posunuli až k velmi technickému ježdění a hledají stále těžší výzvy. Ale i když po kurzu zůstanete “jen” u klasického trailového ježdění a bude Vám to tak stačit, je to také dobře. Jsme rádi, že jsme již tolika lidem mohli zprostředkovat ryzí radost z kola a ježdění na stezkách.

V čem Vám účast na výukovém programu na Singltreku pod Smrkem pomůže? Naučíte se ovládat na stezkách kolo jako profíci. Zbavíte se zbytečného strachu, který Vás možná blokuje ve zlepšování. Zvýšíte nejen svoji bezpečnost na vyjížďkách, ale razantně také vzroste faktor zábavy při ježdění na kole. A také poznáte nové přátele a zažijete nezapomenutelný den nebo víkend v krásném prostředí a mnoho legrace v dobré partě lidí.

Budou se Vám věnovat oblíbení a trpěliví lektoři, expertní MTB jezdci s mnohaletou zkušeností z výuky. Naše výukové programy jsou určeny běžně fyzicky zdatným lidem, mírně až středně pokročilým terénním cyklistům. Účastníci jsou rozděleni do menších skupinek, ve kterých se jim lektoři mohou individuálně věnovat.

Přihlásit se na Singltrek Camp můžete zde a na Jeden den s lektorem zde. Veškeré informace o výukovém programu Singltrek Camp si můžete přečíst zde a o výukovém programu Jeden den s lektorem zde. Podmínky účasti na našich výukových programech najdete zde. Vaše případné dotazy rádi zodpovíme na e-mailu info@singltrek.cz. Kapacita kurzů se poměrně rychle plní, proto příliš neváhejte s přihláškou. Moc se na Vás těšíme!

Vaše Singltrek Centrum a lektoři

Report ze Singltrek Campu 10. - 12.7.2015

16 Jul

posted by

Categories: Singltrek Blog

Comments: 0

První víkendový kemp v letošním roce je minulostí. Škoda. Byl totiž absolutně super. Nestává se často, že se sejdou všechny podmínky tak dokonale jako uplynulý víkend. Už při pátečním seznamování bylo jasné, že dorazivší účastníci jsou nejen dobře naladění učit se něco nového, ale také moc fajn lidi. Jako lektoři jsme se tak mohli těšit už jen na to, jak jim to půjde na kole.

Vstříc nám rozhodně vyšlo i počasí. Oba dny byly bez deště a zároveň jsme nepadali horkem. To mělo velký vliv i na to, co se dalo všechno stihnout. Nebylo toho zrovna málo. Sobotní ráno bylo tradičně věnováno troše teorie, nastavení kol a vůbec povídání o tom, kam se horská cyklistika ubírá. Pak už došlo na praxi. S kolegou Kubou Šosvolem jsme si rozdělili skupiny tak, aby si všichni dobře rozuměli a vyhovovali si. Nakonec jsme mohli pozorovat, jak se bleskově zlepšují. Byla tady řada lidí, kteří poprvé jezdili na pumptreku, poprvé skočili z dřevěné lávky jinak než na přední kolo nebo stáli v pedálech na jednom na místě více než jednu vteřinu. Ti pokročilejší už první den pochopili, jak je to s tím zvedáním zadního kola bez pomoci nášlapných pedálů. Odpolední vyjížďka na černou stezku Singltreku pod Smrkem pak lehce posunula hranice řady účastníků a zároveň ukázala, že žádná barva stezek by vás neměla odradit.

Jako tradičně sobotní večerní videokoučing ukázal každému, kde je případná chyba nebo proč má člověk při překonávání nějaké překážky pocit, že to ještě není úplně ono. V neděli jsme tak už museli těm pokročilejším prozradit, jak přeskočit přes překážku oběma koly naráz nebo jak ovládat kolo, když seskakujete z hrany o dost vyšší než jen pouhý obrubník.

Pak už přišla závěrečná tečka v podobě nejméně pětadvacetikilometrového výletu směrem k Hubertce. Oba dva dny byly hodně našlapané informacemi i fyzickou zátěží. Přesto pro nás bylo velkým zadostiučiněním sledovat úsměvy ve tváři po sjezdu ke Kyselce a touhu dojet zpět k Singltrek Centru poctivě po stezkách. I když jsme se se všemi už v neděli osobně rozloučili, moc rád bych jim ještě jednou poděkoval, že za námi přijeli na Singltrek Camp a skvěle a zodpovědně zvládali všechno, co jsme se jim snažili předat. S takhle báječnou partou lidí to jde vždycky úplně samo a je pro nás radost ukázat jim, co nás na cyklistice tak baví… Vlastně ne jen ukázat, ale umožnit ten pocit prožít!

Další (a letos už poslední) Singltrek Camp proběhne o víkendu 7.8. – 9.8.2015 a my se už velmi těšíme. Pokud se také chcete výrazně zlepšit na kole, užít si spoustu legrace a poznat nové přátele, přihlaste se. Ještě jsou volná místa.

Za lektory

Honza Tandler

Singltrek na konferenci v Norsku

30 Jun

posted by

Categories: Singltrek Blog

Comments: 0

Přestože jsem svému známému Aremu Sorensenovi, zakladateli norské organizace hájící zájmy terénních cyklistů, sliboval už docela dlouho, že se za ním do Norska podívám, čas jsem si našel až letos v červnu. A protože jsme oba dva již ze své povahy bafuňáři, hlavním důvodem návštěvy nebylo nakonec ježdění na kole, ale pozvánka na konferenci pracovníků v turismu. Norové si teprve nedávno uvědomili, že by bajkeři mohli být hodnotnou cílovou skupinou, a tak hlavní koordinátor rozvoje MTB cestovního ruchu Haaken Christensen chtěl, abych přednesl naše zkušenosti z projektu Singltrek pod Smrkem.

Proto jsem nasedl do letadla, přeletěl kus Evropy i moře, nasedl do Areho auta a přejel kus Norska a jednoho krásného červnového dne jsem se ocitnul v Trysilu, kde se kromě konference pro pracovníky v cestovním ruchu pořádal i festival norského bajkového časopisu. Trysil je největším lyžařským střediskem v Norsku a rozhodl se toto léto pořádně šlápnout i do terénní cyklistiky. Anders Wassgren, který je za tuto část činnosti resortu zodpovědný, si však dobře uvědomuje, že podobně jako v zimě na lyžích, i v letní sezóně na kole je potřeba nesoustředit se na profíky, ale vyjít vstříc amatérům i těm, kteří budou terénní cyklistiku zkoušet vlastně poprvé. Trysil si proto najal francouzské Bike Solution, aby jim navrhl stezky, jenž by NEBYLY náročné. Kromě semináře a festivalu se tu v době mé návštěvy konalo také slavnostní otevření první stezky Trysil Bike Areny, která je vlastně první norskou stezkou speciálně postavenou pro MTB – pokud tedy pomineme nějaké ty bajkparkové divočinky.

IMG_20150619_172440Kromě přednášení jsem si zajezdil v klopenkách bike areny, vytlačil kolo a pak hurá dolů po starých dobrých norských old school trailech, dojel přes hranice do Švédska pojezdit na placce mezi borovicemi, jedl hamburger z medvěda a steak ze soba. Co jsem si z akce odvezl?:

1: Terénní cyklistika v Norsku je velmi populární. Silné jsou tu maratony po šotolinkách, které jsou vlastně klonem běžeckého lyžování. Silnou vlastní identitu má však ježdění po stezkách „stisykkling“, které začíná u stezek za barákem a končí skutečnými výpravami v horách. Norové však vědí, že jestli chtějí MTB rozvíjet, budou potřebovat jednoduché jednostopé stezky

2: Norové mají k rozvoji MTB cestovního ruchu systémový přístup a nebojí se najmout si ty nejlepší experty (vždyť si to mohou dovolit). Díky němu brzy strčí nepotistickou ČR hravě do kapsy, byť máme cca 8 let náskoku.

3: Určitě se do Norska ještě musím podívat a Vám to také doporučuji. Jednou to možná bude evropská bajková velmoc, ale klidně tam jeďte už dřív, jestli jste tam ještě nebyli. Stojí to za to.

Ze Singltreku Vás zdraví

Tomáš Kvasnička

Blíží se další Den s lektorem a Singltrek Camp!

9 Jun

posted by

Categories: Singltrek Blog

Comments: 0

Milí přátelé,

ještě je několik volných míst na nejbližších termínech výukových programů Jeden den s lektorem a Singltrek Camp. Zatím to vypadá, že se na obě akce opět sejdou skvělé party lidí. Takže chcete-li se naučit efektivně a bezpečně ovládat své kolo na stezkách a razantně zvýšit faktor zábavy při svých vyjížďkách (a zároveň třeba i poznat nové přátele, jako se na našich akcích často stává), nebojte se přihlásit. Naše výukové programy jsou určeny začátečníkům až středně pokročilým bajkerům, ženám i mužům normální fyzické zdatnosti. Velké, anebo ještě větší radosti z bajkování se můžou naučit všichni.

Takže jsme tu pro Vás. Přihlášky na všechny termíny Dnů s lektorem najdete zde a na oba letošní termíny Singltrek Campu zde. Moc se na Vás těšíme!


Váš tým Singltrek Centra a lektoři

S rodinou na Singltrek 31.5.2015

27 May

posted by

Categories: Singltrek Blog

Comments: 0

Neděle 31.5.2014 bude na Singltrek Centru patřit hlavně dětem. Říkali jsme si, proč učit radosti z bajkování jenom dospělé, když u nás na Singltreku vidíme na kolech spousty dětí všeho věku. Zkušený lektor Honza Tandler bude Vaše děti učit, jak jezdit bezpečně v terénu a jak se na kole skvěle bavit, hrát si a užívat si pobytu venku.

Program je určený pro děti všeho věku. Pro účast na výuce je povinná cyklistická helma. Výuka bude probíhat na pumptreku a mobilních překážkách u Singltrek Centra. Pro děti je to výjimečná příležitost setkání s expertním bajkerem, který je může naučit zajímavé dovednosti i triky.

Lektor bude na místě k dispozici od 10:00 do 11:30 a od 13:30 do 15:00 a je jen na Vašich dětech, jak dlouho budou chtít na programu s lektorem být. Program je bezplatný. Předpokládá se, že děti mají vlastní kola a helmy.

Na zdatnosti dětí vůbec nezáleží. Po celou dobu výuky musí být děti pod dozorem rodičů, kteří za děti zodpovídají a rozhodují o jejich účasti na aktivitách. Děti i rodiče musí bezpodmínečně respektovat výzvy lektora týkající se bezpečnosti, jinak může lektor jejich účast na akci ukončit.

Přihlášky na Jeden den s lektorem a Singltrek Camp spuštěny

28 Apr

posted by

Categories: Singltrek Blog

Comments: 0

Právě jsme spustili přihlašování na výukové programy na sezónu 2015. Letos proběhne 5 termínů programu Jeden den s lektorem – 30.5.2015 (sobota), 28.6.2015 (neděle), 23.8.2015 (neděle), 5.9.2015 (sobota), 26.9.2015 (sobota) a dva Singltrek Campy  o víkendech 10.7. – 12.7.2015 a 7.8. – 9.8.2015.

PŘIHLÁŠKY NA JEDEN DEN S LEKTOREM JSOU ZDE.

PŘIHLÁŠKY NA SINGLTREK CAMPY JSOU ZDE.

Tradičně je o naše výukové programy docela velký zájem, tak moc neváhejte s přihláškou, pokud chcete mít jistotu, že pro Vás bude na akci místo.

Zde najdete informace o výukových programech Jeden den s lektorem, Singltrek Camp a také podmínky účasti na našich akcích.

Naše výukové programy jsou určeny začátečníkům až středně pokročilým cyklistům běžné fyzické zdatnosti a každého věku (od 18 let).

Pokud byste někomu chtěli účast na výukovém programu darovat, zde najdete voucher na Jeden den s lektorem a zde voucher na Singltrek Camp.

Těšíme se na Vás!!!

Termíny výukových programů 2015

12 Mar

posted by

Categories: Singltrek Blog

Comments: 0

Milí přátelé,

výukové programy na Singltreku pod Smrkem jsou pro všechny, kteří se chtějí na kole zlepšit, posunout své hranice, zbavit se strachu a užívat si více zábavy na vyjížďkách. Za uplynulé tři sezóny se našich výukových programů zúčastnilo již skoro 400 lidí a někteří přijeli i vícekrát. Také letos se na Singltrek Campech a Dnech s lektorem potkáte s oblíbenými instruktory pod vedením Honzy Tandlera.

Letošní termíny výukových programů na Singltreku pod Smrkem jsou zde:

JEDEN DEN S LEKTOREM:

30.5.2015 (sobota)
28.6.2015 (neděle)
23.8.2015 (neděle)
5.9.2015 (sobota)
26.9.2015 (sobota)

SINGLTREK CAMP:

10.7. – 12.7.2015
7.8. – 9.8.2015

Přihlašování spustíme 1.5.2015 (sledujte naše stránky a FB profil).

Moc se na Vás těšíme,

Váš Singltrek Tým

 

Foto: Jan Tandler

Návštěva na IMBA Summitu 2014

22 Jan

posted by

Categories: Singltrek Blog

Comments: 0

Milí přátelé,

třikrát hurá! Náš kolega Tomáš Kvasnička se konečně dostal k dopsání reportu ze své letní pracovní návštěvy USA, kde se zúčastnil celosvětového setkání bajkerské organizace IMBA. No, skoro půl roku mu to trvalo, ale na jeho omluvu budiž, že podzim na Singltreku pod Smrkem byl dost “politicky rušný”. Takže dáváme slovo Tomášovi:

Po jarním setkání IMBA Europe ve španělské Cercedille, které mě nabilo energií a nadějí, že bajková advokacie na starém kontinentu má lepší zítřky před sebou, jsem se rozhodl vypravit také na IMBA World Summit do coloradského Steamboat Springs. Ředitel IMBy Mike Van Abel mě totiž v Cercedille požádal, zda bych pro světové publikum ve Steamboat Springs nepřepracoval svoji prezentaci o managementu rizik při správě stezek. Organizační výbor konference také chtěl mezi přednášky o úspěšných projektech zařadit prezentaci o Singltreku pod Smrkem. Na takové nabídky se neříká ne. Cestu jsem také považoval za vzácnou příležitost, jak potkat své staré přátele mezi plánovači a staviteli stezek, a tak jsem se hodně těšil.

Vzpomínal jsem na svůj první (předminulý) summit IMBA v Park City v roce 2008, kterého jsem se účastnil s Dafyddem Davisem, abychom ředitele a předsedu IMBy Mika Van Abela předsvědčili o tom, že také Evropa potřebuje „svoji“ IMBu. Kolik se za tu dobu změnilo… IMBA Europe je dnes již funkční organizací, Singltrek pod Smrkem je mezinárodně uznávanou destinací a po celém Česku vznikají další projekty Singltreku i projekty, které se jím nepřímo inspirují.

Proč tedy plýtvat penězi za letenku a na IMBA World Summit 2014 jezdit? I když má v USA obor stavění a plánování stezek i bajkové advokacie daleko větší tradici, i zde za oněch 6 let, kdy jsem Ameriku „zanedbával“, došlo k podstatným změnám. A i když už USA ani IMBA ve stezkách neudávají tón tak dominantně jako před několika málo lety, je přínosné vědět, co se zde děje.

Musím přiznat, že složení účastníků konference pro mě bylo částečným zklamáním. Je pochopitelné, že většinu z nich tvořili lidé z amerických bajkových klubů. Avšak lidí, kteří by odůvodnili “světovost” v názvu organizace IMBA (International Moutain Biking Association), bylo nápadně málo. Kromě mě, Marka Torsia z IMBA Europe, našeho známého Darco Cazina ze Švýcarska, několika lidí z Kanady, skupiny z Argentiny a skupiny z Filipín jsem již žádné mezinárodní účastníky nezaznamenal.

Je jasné, že když nyní funguje IMBA Europe, mají Evropani tendenci účastnit se spíše evropských setkání. Pak je však otázkou, zda si ještě IMBA summity pořádané v USA mohou nárokovat globální status. Jarní setkání IMBA Europe bylo vlastně podstatně více mezinárodní a připravené na sdílení mezinárodních zkušeností. Je však potřeba brát v potaz, že v Evropě jsme si toho v MTB advokacii a rozvoji stezek zatím ještě „odzkoušeli“ poměrně málo. Americké zkušenosti tak mají proti těm evropským – i přes nižší adaptabilitu – podstatně větší hloubku.

Také proto jsem byl velice polichocen, že mí přátelé mezi americkými plánovači a staviteli stezek se i přes jazykovou bariéru snaží sledovat výsledky práce týmu Singltreku v ČR. Když zjistili, že nemám zajištěné ubytování (hotel byl pekelně drahý a tak jsem plánoval bivakovat v autě z půjčovny), okamžitě mě pozvali, ať jdu bydlet s nimi a společně tráveného času jsme využívali k intenzivním debatám o teoretických i praktických problémech na poli stezek. Když si vše vyslechli, rozhodli se mi nabídnout členství ve své profesní organizaci – Professional Trailbuilders Association. Protože do ní nepřijímají jen tak někoho, rozhodli se na Singltrek pod Smrkem vyslat svého zástupce Grega Mazu, aby mohl dosvědčit profesionální standard naší práce.

A zatímco jsem nestíhal tento report napsat, Greg u nás na podzim byl a líbilo se mu, co viděl. V květnu 2015 se tak po Velšanu Dafyddu Davisovi stanu teprve druhým evropským členem světově jediného profesního sdružení, které se věnuje rozvoji rekreačních stezek.

Ze Singltreku Vás za celý tým zdraví

Tomáš Kvasnička