Bajkerská výbava 2

28 May

posted by

Categories: Singltrek Blog

Comments: 0

Milí přátelé bajkeři,

v prvním dílu blogu o bajkerském oblečení a vybavení jsme se věnovali bundám, kalhotám a rukavicím. Teď už se pomalu chystáme na léto a odhození teplejších vrstev oblečení. V druhém dílu probereme dresy, mikiny a boty.

Dres
Dresy asi ze všeho cyklooblečení nejvíce podléhají módě. Platí, že terénní cyklisté preferují volnější střihy dresů (na rozdíl od „silničářských“ upnutých) a obvykle bez typických kapes ve spodní části zad. (Je to proto, že terénní cyklisté při jízdě většinou vozí na zádech batoh především kvůli ochraně zad. Na ochranu zad je samozřejmě nejlepší batoh s páteřákem, ale pomůže i batoh bez něj.) I bajkerské dresy však někdy mívají malé kapsičky na zip. Dres vybírejte podle toho, který střih Vám sedne a sluší. Někomu sluší raglánové rukávy, někdo potřebuje víc propracovaný střih. Výběr dresů je obrovský. Existují varianty s krátkými i dlouhými rukávy, teplejší i prodyšnější verze.

Pánský dres Madison Flux All Mountain

Pánský dres Madison Flux All Mountain

Od obyčejného bavlněného trička se dres liší materiálem a střihem. Materiál by měl být pružný, odvádět pot od těla a rychle schnout. Díky speciálnímu střihu by měl dres dobře sedět při sezení na kole, nikde nelézt, netáhnout a neškrtit. Důležité je, aby se Vám nevykasával a po chvíli jízdy jste neměli odkrytou spodní část zad, která je náchylná k nastydnutí.

Móda barev bajkerských dresů se každý rok mění, tak si s tím nelamte hlavu a pořiďte si, co se Vám líbí a co se Vám barevně hodí k dalšímu oblečení a vybavení. Každý bajker vlastní obvykle dresů více, protože je potřeba narozdíl třeba od kalhot, mikiny, rukavic nebo bundy střídat a prát častěji. V Singltrek Centru nabízíme dresy britské značky Madison, které mají odolný, větru vzdorný materiál, nadčasové střihy a barevnost, a dresy The North Face, které jsou nesmírně příjemné, lehoučké, se zajímavými střihy, módními barvami a vzory.

Spodní triko – spodní vrstva
Jsou chvíle, kdy je lépe pod dres, bundu nebo mikinu obléknout klasické sportovní funkční triko. Určitě nějaké doma máte pro svoje jiné sportovní aktivity. Na kolo je lepší, když má dostatečně dlouhá záda, aby se nevyhrnulo. Zda budete volit triko z polypropylenu, polyethylenu nebo dnes oblíbené ovčí vlny necháme na Vás. Určitě stojí za zvážení mít (stejně jako ponožky) jedno náhradní suché triko pořád u sebe v batohu. Je lehoučké a hodně Vám pomůže navýšit komfort, když se zpotíte nebo zmoknete.

Mikina – prostřední vrstva
Mikina vždy pomůže v nestálém nebo chladnějším počasí. Doporučujeme cyklistickou mikinu z funkčních materiálů, která odvádí vlhkost, neprofoukne a hřeje, když to je potřeba a zároveň díky speciálnímu střihu dobře sedí při pohybu na kole. Některé typy mikin se v podstatě tak prolínají s bundami, že je těžké říct, co je co. Mikiny však neslouží proti dešti.

Dámská mikina THRILL HILL ZIP JACKET (The North Face)

Dámská mikina THRILL HILL ZIP JACKET (The North Face)

Z praktických důvodů doporučujeme bajkerské mikiny se zipem od shora dolů, mnohem snadněji se obléká a svléká, než mikiny přes hlavu, a dá se nosit rozepnutá. Mikiny mají samozřejmě také různé střihy, použité materiály a hřejivost. Vybírejte podle toho, co Vám sedí, sluší a co využijete. Bajkerskou mikinu, která dobře sedí, mnoho lidí využívá i v zimě na běžky nebo celoročně na běhání. V nabídce Singltrek Centra jsou krásné, kvalitní, lehké a opravdu slušivé cyklistické mikiny The North Face.

Boty
Zda jsou pro trailové ježdění vhodné boty pro nášlapné pedály nebo boty s plochou podrážkou na platformy, by se dalo diskutovat do nekonečna. Nášlapné systémy vznikly proto, že pomáhají lépe využívat energii při šlapání, takže se využívají především tam, kde se jezdec soustředí na výkon, rychlost a úsporu energie. Naopak platformy se využívají spíše pro technické ježdění, protože umožňují se opřít do pedálů na větší ploše, a tím zvyšují stabilitu v technických pasážích.

Stezky Singltreku pod Smrkem mají něco z obojího. Ve stoupavých pasážích oceníte šetření energií, ale při manévrování ve sjezdech se zase hodí stabilita. Takže se nedá jednoznačně říct, co je lepší. Pokud jste běžně zvyklí na nášlapy, na Singltreku pod Smrkem to s nimi v pohodě zvládnete.

Boty Five Ten model Freerider Pro

Boty Five Ten model Freerider Pro

Často se setkáváme s tím, že zkušenější bajkeři nutí začátečníky používat nášlapy s tím, že si časem zvyknou. Někteří ale nikdy nepřekonají strach z toho, že se jim nepodaří vysvobodit nohu, až bude potřeba. Zablokují se a buď nechtějí na kolo vůbec, nebo se vyhýbají techničtějším pasážím. Vzhledem k tomu, že trailové ježdění na Singltreku pod Smrkem je velmi přístupné a málo namáhavé, je v podstatě zbytečné na něm počítat s faktorem úspory energie při šlapání. V případě začátečníků je určitě lepší, aby se cítili bezpečně a stabilně. Proto všem začínajícím na Singltrek pod Smrkem doporučujeme platformy a boty s pevnou a plochou podrážkou, protože jim umožní více se soustředit na technickou stránku jízdy a díky tomu budou mít z vyjížďky větší zážitek.

Podle toho jaké volíte pedály, se Vám tedy nabízejí různé typy cyklistických bot. Protože boty různých velikostí zabírají v regálech mnoho místa, rozhodli jsme se v Singltrek Centru nabízet jen ověřené modely populární značky Five Ten. Za platformy je to model Freerider Pro a za nášlapné model Maltese Falcon.

Jsme tu pro Vás.
Těšíme se na Vás.
Vaše Singltrek Centrum,
Hanka, Tomáš, Petr a Honza.

Související články:

Bajkerská výbava 1