Bajkerská výbava 1

17 Apr

posted by

Categories: Singltrek Blog

Comments: 0

Milí přátelé bajku,

na stezkách jsou sice ještě zbytky sněhu, ale už to jde rychle dolů. Za pár dní by se mělo dát v pohodě jezdit. Přestože jarní počasí bývá dost proměnlivé, nemusí to být žádná překážka, jak si pořádně užít vyjížďku. Právě výpravy v horším počasí bývají nezapomenutelné. Na stezkách je daleko méně lidí a horský les získá nádhernou tajemnou atmosféru. Dobrý pocit, klid v duši a mnoho neopakovatelných zážitků ale získáte i tím, že překonáte trochu nepohodlí. Mnoho lidí nám říká, že na jaře a na podzim jsou stezky nejkrásnější. Nenechte si to ujít.

Terénní cyklisté mají svůj nezaměnitelný oděvní styl. Samozřejmě stejně jako v jiných sportech má tento styl funkční složku a módní složku, které se vzájemně prolínají. Co musí umět bajkerské oblečení:

  • chránit Vás před povětrnostními vlivy, abyste se cítili příjemně
  • chránit Vás před zraněním
  • dobře sedět, umožnit volný pohyb, neomezovat při posedu na kole
  • umožnit Vám cítit se „dobře oblečeni“, protože ten pocit vůbec není k zahození

První blog věnovaný oblečení tedy směřuje k vrstvám, které převážně využijete v chladnějším a deštivém počasí.

KalhotyČástečně nepromokavé kraťasy pod kolena Madison
Terénní cyklisté (jak bajkeři, tak bajkerky) si zakládají na tom, že nosí kalhoty s volnými nohavicemi. Elasťáky patří silničním cyklistům. Základní variantou jsou kraťasy nad kolena. V chladnějším nebo deštivém počasí se nám ale hodně osvědčily částečně nepromokavé kraťasy s délkou pod kolena. Pokud rádi jezdíte za každého počasí, zkuste je taky. Je příjemné mít kolena chráněná před chladem a přívaly vody. Na trhu moc modelů nepromokavých kalhot pod kolena není. Za velmi příznivou cenu je ale najdete u Madisonu, což je britská značka trailového oblečení, která vyrostla při destinacích pro terénní cyklistiku. Jak je všeobecně známo, téměř žádná vyjížďka na Britských ostrovech se neobejde bez nějaké dávky deště, a přesto je bajkování v Británii nesmírně populární (a ostatně stalo se inspirací i pro Singltrek pod Smrkem).

Varianta pro ještě chladnější počasí jsou dlouhé bajkerské kalhoty nebo si pod kraťasy vzít návleky či dlouhé nebo 3/4 elasťáky. Britští a američtí bajkeři v chladném počasí doplňují kraťasy pod kolena (nebo tříčtvrteční) vysokými vlněnými (a samozřejmě designovými) funkčními ponožkami nebo podkolenkami. K nám ještě tento trend ve větší míře nedorazil, ale těšíme se na něj, je vtipný. Už ho můžete čas od času na Singltreku vidět u bajkerů z Německa (nebo u obzvlášť trendů znalých českých bajkerů).

A když už jsme u ponožek a mokrého počasí… znáte další britskou vychytávku, nepromokavé ponožky Sealskinz? Z našich zkušeností můžeme říct, že jsou mnohem, mnohem lepší než nějaké návleky na tretry.

Doporučujeme kalhoty s cyklistickou vložkou, která se buď prodává jako součást cyklistických kalhot, nebo ji můžete pořídit zvlášť (pánské např. zde, dámské např. zde). Právě výše zmíněné částečně nepromokavé kalhoty se většinou prodávají bez vložky, kterou už buď máte, nebo si ji dokoupíte. Pro bajkery, kteří jezdí opravdu často nebo na výpravy na více dnů, se hodí mít vnitřních kalhot s vložkou více. Zatímco spodní vrstvu si budete brát každý den čistou, vrchní můžete nosit několik dní. A pozor, pod cyklistickou vložku se nenosí spodní prádlo, jinak hrozí odřeniny, ale to snad už nemusíme opakovat.

Bunda
Nepromokavá bunda MadisonI v teplejším počasí se často hodí mít s sebou lehkou větrovku, kterou snadno složíte do batohu. V horách se počasí může rychle změnit. Pokud chcete jezdit za každého počasí a zejména na jaře a na podzim, vyplatí se mít nepromokavou bundu. Cyklistické varianty bund jsou lepší, protože díky speciálnímu střihu se nebudou hrnout na zádech ani nikde škrtit při posezu na kole.

Pěkné materiály a střihy, které dobře sedí, najdete v také bajkové kolekci The North Face, která je k dostání na Singltrek Centru. The North Face má krásné a příjemné softshellky, které Vám velice dobře poslouží při chladném a větrném počasí.

Stejně jako u kalhot, pokud rádi jezdíte v mokrém počasí, doporučujeme bundy britské značky Madison, která byla vyvinuta pro ježdění v deštivých podmínkách.

Rukavice
Bajkerské rukavice MadisonBajkeři se vyznačují nošením rukavic s celými prsty. Rukavice chrání ruce při případném pádu před sedřením, ale i před poškrábáním od větviček za jízdy. Rukavice také zabraňují otlakům od řidítek a zvyšují komfort při chladném počasí. Rukavice můžete pořídit teplé do chladnějšího počasí i tenké, které nehřejí ani v parném létě a pro ochranu rukou je vždy stojí za to na kolo nosit.

Doporučujeme vyzkoušet různé druhy a značky rukavic a vybrat si takové, které Vám budou nejlépe sedět. V Singltrek Centru nabízíme rukavice značky Madison, The North Face a Author.

Další bajkerské oblečení probereme zase jindy. Teď jdeme odmrazovat Singltrek Centrum.

Moc se na Vás těšíme.
Jsme tu pro Vás.
Za Singltrek Centrum Vás zdraví Hanka, Tomáš, Petr a Honza.

Související články:

Bajkerská výbava 2