Čeho se bojíme na Singltreku?

30 Oct

posted by

Categories: Singltrek Blog

Comments: 0

Milí přátelé,

s tím, jak se rychle ochladilo na konci léta, jsme v tak úchvatný podzim ani nedoufali. I přes nádherné počasí posledních týdnů se letošní sezóna už chýlí ke konci, a tak pomalu začínáme bilancovat a přemýšlet, co nás čeká dál.

Letošní, v pořadí druhá plná sezóna Singltrek Centra se opravdu povedla, lidí k nám přijelo hodně a mnozí i několikrát za sezónu. V podmínkách, které nám byly vymezeny, jsme se z celého srdce snažili vytvářet pro Vás všechny příjemnou, pohodovou a přátelskou atmosféru a víme, že to dokážete ocenit. Na druhou stranu úspěch Singltreku pod Smrkem a Singltrek Centra s sebou přináší i několik velkých obav do budoucnosti.

1) Od místní politické garnitury jsme se dozvěděli, že nezáleží na tom, jestli budou stezky odborně udržovány, ani na tom, zda bude jednotné značení, ani na kvalitě služeb. Lidé si už prý zvykli na Singltrek jezdit a teď je hlavní na nich vydělávat. Nás jako tvůrců Singltreku se toto tvrzení hluboce dotklo, protože takovým způsobem jsme o Singltreku nikdy neuvažovali. Naší hlavní motivací bylo vždy přinášet lidem radost z bajkování a teprve na to mohou být – poctivou prací – navázány další rozvojové efekty (uživit sebe a poskytovat obživu a příležitosti lidem z hospodářsky znevýhodněného regionu).

2) Na Singltreku panuje situace, která by se dala označit jako známé „porcování medvěda“. Síť stezek se začíná dělit mezi sféry vlivu místních politických osobností, které si chtějí na „svém písečku“ nastavovat každý zvlášť svoje pravidla. Brzy se tak můžeme setkat s tím, že se každá část Singltreku bude jmenovat jinak, každý kus stezky bude mít svoje „Centrum“, na každé části bude jiné značení, jiná údržba, jiný záchranný systém, jiní komerční partneři. Nebude jasné, kdo má zodpovědnost a ze Singltreku vznikne jeden velký chaos.

3) Místní politici se nechali slyšet, že chtějí na stezky zavést vstupné. To je absolutně proti všem principům, s nimiž jsme Singltrek plánovali a budovali. Navíc by byl precedens, který by mohl potenciálně ohrozit právo na volný přístup do krajiny v Česku, který není až takovou samozřejmostí, jako se může zdát! O problematice vstupného na stezky jsme podrobněji psali zde.

Do budoucna máme hodně plánů, jak Singltrek dál rozvíjet a zlepšovat. Budeme v budoucnu potřebovat Vaši podporu, abychom na tom mohli dál pracovat. Držte nám palce a myslete na nás. Děkujeme moc za Vaši přízeň.

Ze Singltreku pod Smrkem Vás zdraví Tomáš, Petr a Hanka.

: Polish