Co bajkerům k Vánocům?

8 Dec

posted by

Categories: Singltrek Blog

Comments: 0

Milí přátelé,

blíží se Vánoce a spousta z nás hledá inspiraci na pěkné a zároveň praktické dárky. Zkusili jsme proto sepsat pár tipů, co by mohlo bajkerům udělat radost (nejen) pod stromečkem.

evoc1) Bezpečí pro páteř

Ruce a nohy srostou, s páteří a lebkou je to složitější. Zatímco přilbu je nutno vyzkoušet, a proto je lepší, když si ji každý vybere sám, s ochranou páteře je to jednodušší. My používáme a můžeme jedině doporučit batohy od německého výrobce Evoc. Ergonomické batohy Evoc, které se vyrábí ve třech různých velikostech, sednou opravdu každému. Je potřeba znát pouze výšku uživatele. Evoc nabízí různá provedení batohů nejen na kolo v charakteristických barevných kombinacích a pro spoustu z nás je to v podstatě kultovní záležitost.

isoler_merino-wms-blu-900x9002) Tepelná pohoda

Užitečným dárkem pro sportovně založené jedince je termoprádlo, které se dá využít na kolo v chladnějších dnech, ale také pro jiné venkovní sporty, případně i jen pro zahřátí. Používají se jak velmi kvalitní syntetické materiály, tak úplety z vlny Merino. U termoprádla platí, že není na škodu mít v zásobě více kousků, takže takový dárek prakticky nemůže přijít nevhod.

 

bamboo-wms-900x9003) Komfort pro pozadí

Ano, řeč je o cyklistických kalhotách s vložkou. Zatímco cyklokraťasy je vždycky lepší osobně vyzkoušet, odepínací vnitřní spodky s vložkou jsou elastické a tedy se přizpůsobí. A jelikož platí, že spodky s vložkou se nosí přímo na tělo, je pochopitelně lepší a příjemnější je po každém nošení vyprat (zatímco vnější část cyklokraťasů prát pokaždé nemusíte). Hlavně pro lidi, co jezdí na kole často, nebo na vícedenních výpravách se proto osvědčuje mít vícero spodků s vložkou, z čehož plyne, že se jedná o kategorii velice užitečných dárků.

PTBCB4-900x9004) Péče o kolo a jeho součástky

Aby kolo dobře sloužilo a komponenty dlouho vydržely, je potřeba se o ně dobře starat a čistit je. Brusná pasta vzniklá z nánosů starých mazacích olejů, bláta, písku a prachu totiž dokáže rychle a účinně poškodit jak řetěz, tak pastorky a převodník. Pořádně vyčistit kolo a všechna jeho obtížně přístupná zákoutí a detaily bývá docela fuška. Proto existuje řada šikovných pomocníků. Každému bajkerovi ušetří hodně času i práce pračka na řetěz i speciální kartáče.

Po čištění kola je vždy potřeba kolo správně namazat. K tomu slouží různé oleje, které se vyrábí v mnoha různých provedeních dle účelu, například do sucha a prašna nebo do vlhka a bláta. Použít se dají olejová kapátka či spreje. Existují primárně dva druhy sprejů na mazání, a to na mazání odpružení a na mazání mechanických částí.

Za celý tým Singltreku zdraví a co nejklidnější předvánoční čas Vám přeje

Petra Zahrádková, Trailshop.cz

 

Úvodní foto: Jan Tandler