Dafydd Davis

Dafydd Davis

Dafydd Davis

Dafydd Davis je světově uznávaný projektant stezek. Před patnácti lety vymyslel a realizoval první destinace pro terénní cyklistiku ve Walesu, které vyvolaly obrovskou vlnu popularity ve světě. V letech 2008 – 2010 navrhoval první destinaci pro terénní cyklistiku v České republice, Singltrek pod Smrkem.

Dafydd byl od mládí aktivním sportovcem. V 80. letech se věnoval horolezectví, reprezentoval rodný Wales v horském běhu, pracoval jako horský vůdce po celém světě a ve volném čase na horském kole podnikal výpravy do okolí svého domova ve Snowdonii. V 90. letech získal zaměstnání u Lesnické komise jako správce rekreačního využití lesních pozemků a dostal za úkol zvýšit turistický ruch v oblasti Snowdonie silně postižené nezaměstnaností po utlumení hornické činnosti.

Tehdy Dafydd dostal nápad začít budovat zábavné stezky pro terénní cyklisty. Jeho nápadu dlouho nikdo nevěřil a nechtěl ho podpořit. První stezky, které se mu podařilo svépomocí postavit, sklidily velký zájem bajkerů, to však nestačilo. Mnoho let Dafydd za svůj nápad neúnavně bojoval, přesvědčoval všechny, sháněl zdroje na výstavbu, až se mu nakonec podařilo postavit první destinaci v Coed-y-Brenin. Návštěvnost oblasti po několika sezónách obrovsky vzrostla a spolu s přijíždějícími bajkery se do živořících zapadlých vesnic začal navracet život.

Získaných zkušeností z realizace Coed-y-Brenin Dafydd využil pro vypracování národní strategie pro Wales, ve které navrhl čtyři další destinace pro terénní cyklistiku. Wales se díky tomu vyšvihl mezi nejznámější a nejlepší místa pro bajkování na celém světě. Díky tomu se změnil do té doby konzervativní postoj Lesnické komise k terénní cyklistice a otevřela se tak cesta k rozvoji dalších projektů po celé Británii.

V roce 2004 Dafydd opustil práci u Lesnické komise a začal pracovat jako nezávislý konzultant a projektant po celém světě, zejména v Irsku, Kanadě, Spojených státech, Austrálii, Japonsku. V roce 2007 Dafydda oslovil Tomáš Kvasnička a přesvědčil ho, aby mu pomohl otevřít cestu podobným projektům také v Česku. Nebýt Dafydda, jeho nápadu, zkušeností i obětavé pomoci v přesvědčování úřadů, oblíbené destinace bychom tu dnes neměli.

Přes svou vytíženost se Dafydd rozhodl pomoci nám i s plánováním a projektováním Singltreku pod Smrkem na pomezí České republiky a Polska, který začal vznikat na jaře 2008. Takto výjimečný projekt bychom bez Dafydda se svými tehdejšími zkušenostmi nikdy nedokázali vytvořit. Dafydd se stále aktivně zajímá o dění a osud Singltreku pod Smrkem, raduje se z jeho úspěchů a mrzí ho všechny komplikace, s nimiž se potýkáme (hlavně pokusy o narušování původní koncepce). Rozhovor s Dafyddem o Singltreku pod Smrkem si můžete přečíst zde.

Dafyddova práce se vyznačuje zřetelem na dlouhodobou udržitelnost projektů a umenšení dopadů stezek na přírodu a krajinu. Snaží se vytvářet co nejautentičtější a nejpřístupnější stezky, jak je jen možné. Za své služby pro rekreaci a lesnictví byl Dafydd v roce 2004 odměněn řádem MBE.