Kola na stezky 1

6 May

posted by

Categories: Singltrek Blog

Comments: 0

Milí přátelé bajkeři,

sezóna je konečně tady, skočili jsme do toho rovnou po hlavě. Na Singltrek Centru je pěkný frmol a je vidět, jak jsme všichni po dlouhé zimě natěšení na bajkování.

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké kolo je pro Vaše ježdění nejvhodnější? A jaké kolo je nejvhodnější na úzké stezky Singltreku pod Smrkem?

Krátce lze říct: pro Singltrek je nejvhodnější kolo navržené pro jízdu po úzkých stezkáchtrail bike. Jenomže pokud se začneme zabývat tím, co je vlastně takový současný trail bike, začne se věc komplikovat. V tomto příspěvku si nejdříve krátce vysvětlíme, co to trailbike je.

V dalších dílech tohoto seriálu se pak budeme věnovat celoodpruženým trailbikům, po té hardtailům – tedy kolům pouze s předním odpružením a také probereme vlastnosti některých důležitých dílů, které dělají trailbike trailbikem.

Takže co je to trail bike? Trail bike je horské kolo, které je svým pojetím, konstrukcí a osazenými díly vhodné pro jízdu po stezkách. Liší se tak od kol pro závodní pojetí – od strojů pro sjezd nebo pro závody v cross-country. Historicky jsou trail biky na českém trhu poměrně málo zastoupeny. Je to dáno tím, že lidé, kteří v Česku většinou kola od devadesátých let vymýšleli nebo je dováželi, a následně lidé, kteří je prodávají, vzešli ze závodní (často silniční!) cyklistiky. Ať již vědomě nebo podvědomě svým zákazníkům doporučují stroje, které vycházejí ze závodního XC pojetí. Mnoho lidí tak v ČR jezdí na nevhodných kolech. A troufáme si také říct, že kvůli tomu, že mnoha lidem bylo doporučeno nevhodné horské kolo, pak mnoho lidí, kteří by mohli na bajku v ČR jezdit, vůbec nejezdí.

Kolo vhodné pro jízdu na stezkách se od kola pro závodní pojetí liší v několika základních vlastnostech: má širší řidítka, širší pneumatiky, vyšší zvih a odlišnou geometrii rámu a z ní vyplývající vzpřímenější – uvolněný posed. Ten je nastaven tak, aby se kolo v pohybu (zejména ve sjezdech na hravých stezkách) dobře ovládalo. Mezi důležité prvky patří o něco níže položené sedlo, které umožňuje balancování tělem tzv. ze sedla. Nově je této možnosti také ještě efektivněji dosahováno teleskopickými sedlovkami, které je možné pro technické a hravé pasáže snížit, a pak je opět nastavit do pozice pro šlapání.

Pokračování teorie trailbiků bude zase někdy příště, ať to na Vás nechrlíme všechno naráz. A vždy platí: Nebojte se nás v Singltrek Centru zeptat na radu, ať už uvažujete o novém kole, nebo jak by případně Vaše kolo šlo přizpůsobit tak, aby se Vám lépe jezdilo.

Přejeme Vám krásné jarní dny a těšíme se na viděnou.

Jsme tu pro Vás.
Vaše Singltrek Centrum.
Tomáš, Hanka, Petr a Honza.