Pochváleni budiž nováčci

18 Jan

posted by

Categories: Singltrek Blog

Comments: 0

Na bajkovém serveru Singletracks.com vyšel minulý týden článek In Praise of the Noob, se kterým my tady na Singltreku pod Smrkem nemůžeme než souhlasit a přinášíme Vám z něj krátký výtah. Vždyť Singltrek vznikl mimo jiné proto, že jsme již byli celkem otráveni elitismem značné části českého MTB – bylo tu prostě příliš mnoho machrování a opovrhování “bábami na skládačce”. Nové stezky Singltrek na různých místech naší krásné země připravujeme proto, aby bajkování chytalo lidi za srdce a neodrazovalo ty, kteří s ním nemají příliš velké zkušenosti. Na nás všech je, abychom nováčkům pomohli, a to se stane nejlépe tak, že s nimi budeme jezdit. Takže proč jsou vlastně nováčci pro bajkování důležití?

Nadšení z objevování

Mnozí z nás toho najeli tolik, že jsme už rozmazlení. Dostat se na novou stezku, projet něco nového a neobjeveného je pro nás stále těžší a těžší. Když jste ale na vyjížďce s nováčkem, který je na místě poprvé, odpadá jakákoli znuděnost a automatismy. Je to tak trochu, jako byste tudy i Vy sami jeli poprvé.

Nadšení z nadšení

Tento druhý bod souvisí s tím prvním. Nováčci jsou prostě bajkováním ještě tak nadšení, že se neubráníte se jím také znovu nakazit. Vraťte se spolu s nimi do ryzí, nezkažené a opravdové radosti z bajkování.

Příležitost učit

Nemusíte ze sebe dělat Komenského, abyste měli nováčkům co předat. Určitě Vám kdysi taky někdo poradil, co a jak – jak zalepit duši, co vozit v batohu, jak projet zatáčku, jak se chovat na stezce k ostatním, o čem v hospodě mluvit a co si nechat pro sebe. Nováčkové jsou šancí poslat to dál. Podělte se s nimi o to, co víte.

Vstanou noví bojovníci (za stezky)

Bajkování je v ČR sice populární, ale ježdění po jednostopých stezkách je stále vnímáno jako něco jiného a divného. Každý další člověk, který bude o ježdění po stezkách mluvit s ostatními, je posilou pro naše právo na užívání krajiny. Čím víc nás bude, tím líp.

Máte ve svém okolí nováčka? Pomozte mu stát se bajkerem. My na Singltreku pod Smrkem “vyrábění bajkerů” považujeme za svoje poslání. Přijeďte si k nám s těmi svými zajezdit. A jestli je bajkování chytí a budou si chtít techniku zlepšit velmi rychle, přihlašte je na naše Dny s lektorem nebo Singltrek Camp (zatímco Vy můžete najíždět flow někde opodál).

Pěkné zimní dny Vám přeje celý Singltrek tým. Už se na Vás moc těšíme.

Úvodní foto: Jan Tandler