Děti a Singltrek

Děti jsou u nás vítány! Když jsme plánovali a projektovali stezky a nástupní místo pro širokou skupinu dospělých, neviděli jsme důvod, proč nevytvořit podmínky také pro děti a rodiče.

Singltrek pod Smrkem a Singltrek Centrum jsou rodinám nakloněné. Když vyrážíte na kolo, nemusíte rodinu nebo děti nechávat doma. Můžete jet společně, aniž by se musel někdo z rodiny výrazně omezovat.

Je několik variant, co dělat s dětmi na Singltreku:

  • Vyjet na společnou vyjížďku. Nechceme určovat, jakou trasu zvládnou jak velké děti. Je to hodně subjektivní a záleží na samotných dětech, co již na kole umějí a co zvládnou. Některé pětileté děti zvládnou celý modrý okruh, některé pouze zelený. Záleží na rodičích a jejich zkušenostech.
  • Vyjet střídavě na vyjížďku. Tuto variantu upřednostňuje hodně rodin. Část rodiny jede delší a těžší okruh, druhá část zvolí lehčí nebo zůstává u Singltrek Centra, kde se pak setkají a rodiče se mohou vystřídat.
  • I když děti po stezkách nejezdí, stále je co dělat. U Singltrek Centra je dětské hřiště, velká louka, les, přírodní koupaliště a občerstvení.

IMG_1125Jak vzít děti na stezky

S vozíky za kolo, dětmi v sedačce a na tažné tyči doporučujeme jezdit pouze po široké, zeleně značené stezce u Singltrek Centra. Úzké stezky jsou pro děti vhodné teprve od chvíle, kdy jsou schopny jet na kole samostatně. Je to proto, že s vozíkem nebo s tažnou tyčí nelze projet všechna úzká místa a zatáčky na stezkách (vyjma zeleně značené, tu projedete bezpečně). Úzké stezky zároveň vyžadují poměrně obratné manévrování, což může být nebezpečné pro děti v sedačce.

S malými dětmi buďte na stezkách vždy opatrní a předvídaví. Jeďte vždy za dítětem. Dávejte pozor, aby se dítě nepřipletlo do cesty jinému jezdci. Zároveň buďte ohleduplní vůči ostatním lidem na stezkách, nebrzděte zbytečně ostatní, pouštějte rychlejší jezdce před sebe. Pokud si děti budou potřebovat na chvíli odpočinout, nezůstávejte stát ani sedět na stezce a určitě na stezce nenechávejte ležet kola ani jiné věci.

Děti vždy musí mít při jízdě na Singltreku helmu. V průběhu vyjížďky kontrolujte, zda jim helma dobře drží na hlavě, nepadá a nerozepíná se.

: Polish